טיולי שטח למשפחות

תוכן עניינים

טיולי שטח למשפחות- חוויה לכל גיל

עם ישראל אוהב לטייל, וארצנו הקטנה מספקת לנו שפע של מקומות מרהיבים ביופיים, מעניינים ואף מאתגרים לתור בה- חלק מהנופים בארץ, מעולם הצומח והחי שלה ומהשרידים הארכיאולוגים וההיסטוריים שבה הם ייחודיים בעולם, וזכו אף למעמד מוכר מהאו"ם ומארגוני טבע וסביבה עולמיים. אין פלא שישראל הפכה ליעד מבוקש למבקרים מכל העולם, ותיירים רבים, קבוצות ישראלים ומשפחות ממלאים את שמרות הטבע, הגנים הלאומיים ואתרי הטיולים במהלך כל השנה- טיולים אלה מתאימים לכל מטייל בכל גיל: טיולי שטח למשפחות (לעיתים גם במסלולים ארוכים של מספר ימים), מטיילים בודדים המחפשים שקט ושלווה בטבע, ולזוגות בטיול רומנטי.

טיולי שטח למשפחות
טיולי שטח למשפחות

מגוון אתרי תיירות ונופים לטיול
למרות גודלה הקטן, ובשל היותה צומת בין יבשות ואזורי אקלים, ניתן למצוא בישראל כמעט הכל: החל מהמדבר הצחיח ונחלי הדרום, שבעתות החורף והגשמים זורמים בשצף, דרך איזור השפלה והרי ירושלים על הגבעות והיערות המוריקים במשך כל השנה, ואם נמשיך לאזור מישור החוף לכל אורכה של הארץ, נמצא חופים חוליים, שפכי נחלים ומצוקים המתנשאים מעל לחוף.
אם נעפיל לצפון, לאזור הגלבוע והגליל, נגלה אזור הררי השופע בצמחייה אופיינית לארצנו, נחלים, מערות, הרים, מקורות מים ואתרים ארכיאולוגיים בעלי חשיבות היסטורית רבה למורשת ולתרבות שלנו, ועד לגולן ולחרמון המושלג בחורף עם הקסם המיוחד להם.

טיול בכל עונות השנה
באביב ניתן לטייל בכל אזורי הארץ וליהנות מהפריחה, ממרבדי הצבעים היפים ומהריחות הנפלאים.  בעונת הקיץ מומלצים טיולי מים בעיקר בצפון הארץ באזור הכנרת והירדן, בנחלים ומעיינות- גם בדרום ניתן לטייל במעיינות נסתרים המאפשרים טבילה קרירה ומרעננת בסיומו של  מסלול חם. בסתיו ובחורף, מומלץ להדרים אל הנגב והערבה, ליהנות ממרחבים מדבריים פתוחים ואפילו לראות שיטפונות בנחלים, אך יש כמובן להיזהר ולהיכנס לאזורים מורשים בהתאם למזג האוויר.
האופי והסגנון של טיולי שטח למשפחות נתון לבחירת בני המשפחה. יש האוהבים טיולי אקסטרים במסלולים מאתגרים המעניקים חוויה משופעת באדרנלין (מתאים למשפחות עם ילדים מתבגרים ונוער). יש שיעדיפו טיולים רגועים יותר וישימו דגש על החיבור לנוף, לטבע, לאתרי המים וללינה באהלים בשטח – מתאים במיוחד למשפחות עם ילדים קטנים או אפילו עם סבא וסבתא.

טיולי שטח למשפחות- לראות הכל מקרוב
בשנים האחרונות הפכו טיולי שטח למשפחות לדרך טיול מקובלת ונפוצה בארץ ובעולם. החוויה הנפלאה בטיולי שטח, מעניקה חיבור חזק בין בני המשפחה דרך הטבע השופע העוטף אותם ביופיו, באווירה אחרת, רגועה ושליווה, מעניקה חווית טיול שונה מהטיולים בקבוצות של מיטיבי לכת בלבד שהייתה מקובלת יותר בעבר.
ההגעה למקומות קסומים ומרוחקים בטבע, שעל פי רוב, לא ניתן או קשה להגיע אליהם באופן עצמאי, בעיקר בשל תנאי השטח, מתאפשרת גם בשימוש ברכבי שטח כגון: ג'יפים, ריינג'רים, תומקאר וטרקטורונים, המלווים במדריך או נהג. בארץ פועלות חברות רבות המתמחות ומציעות טיולי שטח למשפחות בהתאם לדרישות ולרצונות של בני המשפחה ובהתייחס למזג האוויר והעונה.

טיולי ג'יפים למשפחות- חוויה משפחתית בלתי נשכחת
טיולי ג'יפים מתאימים מאוד למשפחות עם ילדים קטנים, ויכולים לספק מחסה מפני הגשם והקור בעונת החורף, ומאפשרים בדרך כלל לכל המשפחה לעבור את המסלול יחדיו (ג'יפ גדול יכול להכיל 7 מקומות בנוסף לנהג). לטיולים אלו יתלווה נהג שבדרך כלל הוא גם מדריך (יש לבדוק זאת מראש). לציין כי בדרך כלל ולא מתאפשרת נהיגה עצמאית של אחד מבני המשפחה כאשר שוכרים רכב שטח, בשל נושא הביטוח.


טיולי ג'יפים למשפחות- מה צריך לבדוק מראש
טיולי ג'יפים למשפחות מחייבים הכנה ותכנון מראש, ורצוי לבדוק מספר נושאים חשובים :
יש לבדוק שהחברה או הנהג מהם אנו שוכרים את השירות אכן בעלי רישיון תקף להובלת נוסעים, ביטוח לרכב וביטוח לפעילות שטח.
רצוי שהנהג יהיה גם מדריך מוסמך, שיכול להעשיר את חווית הטיול בסיפורים על האתר או המסלול בו אנו מטיילים, לתת הסברים על הצמחייה ובעלי החיים באזור, לארגן פעילות משותפת (כמו הכנת תה מצמחים שגדלים בשטח) ולתבל את הטיול בסיפורים ואנקדוטות משעשעות ובפעילויות שמשרות אווירה כייפית ומהנה על המשפחה.
כדאי לבדוק האם הרכב מתאים למספר הנוסעים ולמשפחה, לעבירות המסלול והאם הוא מצויד במיזוג אויר בקיץ (במידה ורוצים רכב סגור).
רצוי תמיד להשוות מחירים בכמה חברות ולבדוק מה כולל השירות בטיול. המחיר נע בדרך כלל סביב כמה מאות שקלים ליום לרכב, ומשתנה ותלוי במרחקי הנסיעה ובפעילויות הנלוות לטיול.  

טיולי טרקטורונים למשפחות
טרנד נוסף של טיולי שטח למשפחות התופס תאוצה בשנים האחרונות הוא טיול בטרקטורונים וברכבי שטח קטנים. הטרקטורון הוא כלי קטן יותר מג'יפ, אך הוא בעל עבירות יוצאת דופן גם בשטחים קשים, ויכול להגיע כמעט לכל נקודה ואתר בשטח. הטרקטורון מיועד בדרך כלל לנהג בודד (או נוסע נוסף), אך ניתן בדרך כלל לשלב במסלול גם רכבי שטח גדולים יותר (ריינג'ר ועוד) שיכולים לשאת ארבעה עד חמישה נוסעים.
טיולי טרקטורונים למשפחות יתאימו יותר לעונות האביב, הקיץ והסתיו, הנסיעה בטרקטורון  מאפשרת חיבור ישיר לטבע ולנוף. כל בעל רישיון נהיגה יכול לנהוג בטרקטורון, כמובן בהתאם להנחיות המדריך ושמירה על כללי הזהירות המוסברים בתחילת המסלול. הרכיבה על טרקטורון הינה חוויה מרגשת בפני עצמה, ובשילוב הנוף היפה המקיף אותנו, העצירות והפעילויות המשולבות בדרך כלל במסלול, היא מהווה חוויה משפחתית, כיפית ובלתי נשכחת.

 

אולי יעניין אותך גם...

דילוג לתוכן